ОНЛАЙН СПИСАНИЕ ISSN 2815-5432

Представяме ви Симо Лазаров

Spread the love

Симо Лазаров е основател на първото и единствено през 1974 година у нас студио за електронна музика, което оборудват в Българското национално радио. Именно там се полага началото на все още новото не само у нас, но изобщо в света, направление в музиката – електронната музика.

Заслугите на проф. Симо Лазаров за създаването и популяризирането на българската електронна музика са големи. През 80-те години на миналия век той работи с мощния за времето си синтезатор EMS Synthi 100 и създава музикална продукция, която го поставя сред големите световни имена в електронната музика като знаменития Жан-Мишел Жар.

Симо Лазаров не само създаваше музика като композитор, но беше и вдъхновяващ изпълнител на оригинална електронна, електроакустична и компютърна музика; създател на филмова и театрална музика. През всичките тези години активно се занимаваше със студийна и концертна дейност у нас и в чужбина.

От 1977 година насам, като преподавател, Симо Лазаров създаде плеада специалисти по електронна музика, тонрежисура и звукотехника в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, Техническия университет в София и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

От 1996 година води единствената в България специализация по компютърно музициране в Нов български университет. От 2004 година е директор на Научно-практическото и изследователско звено за компютърно музициране и компютърна звукообработка към НБУ, което от 2016 година вече е Център за компютърна музика и саунд дизайн.

Дискографията на проф. Симо Лазаров съдържа над 500 музикални творби от всички жанрове и форми, обединени в девет дългосвирещи плочи; 37 CD албума и 11 DVD албума; около 20 касетъчни компилации, както и издадената през 2004 година от БНР и музикална къща SYNTHI music – Tel Aviv антология от 30 компактдиска с авторска музика. Автор е на музиката на седем пълнометражни и около 90 късометражни филма, както и на над 30 театрални постановки.

Симо Лазаров е носител на множество български и международни награди, сред които: „Артист на Салона на изкуствата“ за цялостна творческа дейност от НДК, „Златна лира“ за цялостна творческа дейност, „Златен век“ на Mинистерство на културата и почетен медал „Д-р Петър Берон“ на Българска академия на науките.

Освен практическата си работа като композитор, изпълнител и преподавател, проф. Лазаров е автор на 18 книги и 7 тома история на електронната музика у нас.

На 15 март, в Клуба на фоторепортерите в София бе отбелязана 50-годишнината от началото на електронната музика в България с художествена експозиция от фотографии с основателя на този жанр в България – проф. Симо Лазаров.

Режисьорът Верона Ди Анджели, автор на филма „Отдаденост“, посветен на живота и делото на живата легенда на музиката проф. Лазаров, е автор и на изложбата под името „Противостояния“. В ЗЗ фотографии тя е запечатала образа му в работни моменти от живота на пионера на електронната музика у нас.

Любопитното е, че Ди Анджели е заснела случайно хванати, но дълбоко съдържателни мигове от работното ежедневие на музиканта, като е използвала обикновен мобилен апарат. Посетителите на изложбата останаха очаровани от фотосите, защото те изглеждат буквално като картини с маслени бои. Но по-важното е, че са съхранили естествени състояния на човека, чийто живот бе изцяло посветен на този интересен и динамичен музикален жанр, който сякаш ни отвежда в космически пространства и ни кара да възприемаме света и Вселената по един различен, силно завладяващ въображението начин.

Верона ди Анжели

Препечатано със съкращения от статията на Еми МАРИЯНСКА impressio

Вашият коментар