ОНЛАЙН СПИСАНИЕ ISSN 2815-5432

Spread the love

Изгубени в приказките

На 28 (петък) срещу 29 март (събота) Регионална библиотека „Любен Каравелов“ се включи за пореден път в Нощта на Андерсен, посветена на  Международния ден на детската книга и изкуствата за деца. 2 април е и рождената дата на Ханс Кристиан Андерсен. Приказната нощ се организира в над 1700 места по света, а повече от 100 000 деца и възрастни се включват в нея. Първата Нощ на Андерсен в Европа се провежда на 2 април 2000 г. в библиотеката Ухерскохрадищске (Uherskohradišťské knihovně) в Чех ия.

През 2025-а празничната нощ бе посветена на 220 години от рождението на Ханс Кристиан Андерсен с фокус върху приказките „Принцесата върху граховото зърно“ и „Палечка“. В нея взеха участие 16 деца различни русенски училища. Това са активни малки читатели според базата данни на институцията, деца – победители от викторини, конкурси, спортни състезания и др.

В началото на вечерта участниците научиха интересни и малко известни факти от живота на Ханс Кристиан Андерсен, като любовта му към пътешествия по Европа и Африка, при едно от които през 1841 г. с кораба „Арго“ преминава край българските земи по Дунава и брега на Русе, тогава с име Русчук. Впечатленията си от това пътуване той споделя в пътеписа „Пътуване по Дунав“, част от неговия сборник „Базар на поета“. Андерсен е владеел до съвършенство техниката за художествено рязане на хартия, а изрезките, които правел, обикновено били сложни и много детайлни хартиени фигури.

Основната тема на събитието тази година бяха двете приказки „Принцесата върху граховото зърно“ и „Палечка“. Участниците бяха разделени на Зелен и Червен отбор и, въвлечени в приключения от Джак Спароу и пиратката Ан Бони – двама изгубени герои в приказките, те преминаха през тайнствените зали на библиотеката. Малките приключенци преодоляваха различни препятствия и разрешаваха заплетени загадки, за да съберат и подредят частите от картата на Европа и да помогнат на Джак и Ан да се върнат на своя кораб.

По пътя си двата отбора минаха през Швеция и вила „Вилекула“, където Палечка се е изгубила в историята на Пипи Дългото чорапче. В Дания пък попаднаха в Двореца на принца от приказката „Принцесата върху граховото зърно“, в който грешно се е озовал Мечокът от „Маша и мечока“. Въпросната Маша пък си стоеше в Русия в Дома на Мечока, а при нея се беше приютила Принцесата с граховото зърно от приказката на Андерсен. Приключенците се срещнаха и със самия Ханс Кристиан Андерсен, който беше спрял на русенския бряг с кораба Арго, а появилата се отнякъде Снежна кралица заплашваше да заледи града.

Играейки, децата намираха и сортираха предмети, трудиха се, рисуваха и отговаряха на въпроси, изпращайки героите в правилната приказка, а с наградата – части от пъзел, сглобиха картата на Европа. И двата отбора се справиха с предизвикателствата, намериха и подредиха картата, така че Малката русалка и Ефраим Дългия чорап им дадоха ключа от Тайната зала. А тук ги чакаше отрупана с лакомства маса. Празничната вечеря се осъществи с подкрепата на Метро – Русе, Ресторант „Понтона“, Виста 15 ЕООД, Серай Хълмиева-Стойчева – Тракийска баничарница и Шивашка фирма „БТБ“.

След вечерята приключенците твориха магии с ножици с Малката Ида и играха луди танци с ди джеите Еми и Лили. Изпълнената с вълнуващи преживявания нощ приключи с цветни вълшебни сънища.

Русенската библиотека е една от 21 библиотеки по света, където децата остават да нощуват и това прави тяхното приключение още по-забавно и тайнствено. На сутринта андерсеновите последователи се разсъниха с гимнастиката на Шани.

В организацията на Андерсеновата нощ се включиха библиотекари и доброволци. Домакините изказват своите благодарности на психоложката Михаела Бонева, доброволката от Младежкия Червен кръст в Русе Елиса Исметова, която следи за здравето на децата, Емилия Димитрова, Лиляна Коева –  Лили Чудото, и Хубен Нурев.

Тази година с „Изгубени в приказките“ и книжката на специалната ни гостенка Цветелина Цветкова „Нищимошката“ беше открит и Маратонът на четенето в библиотеката. Преди това пред журналисти от русенски медии участниците споделиха впечатления за приключението, запечатано в слайдшоуто „Из преживяното“.

Вашият коментар