Ново проучване, проведено от старши научен сътрудник Matt Killingsworth в Wharton School към Университета на Пенсилвания, установи директна връзка между парите и щастието.
Мат Килингсуърт, който проследява щастието в своя мащабен изследователски проект trackyourhappiness.org, прави извадка от 33 269 заети възрастни американци на възраст 18-65 години с доход на домакинство от най-малко 10 000 долара всяка година, които отговарят на въпроси по скала, наречена „удовлетвореност от живота“.
Килингсуърт използва също данни от ултра-богатите (хора със средно нетно състояние между $3 милиона и $7,9 милиона), които често отсъстват и са трудни за интервюиране.
„Може би богатите хора не са склонни да прекарват свободното си време в анкети“, се казва в проучването Money and Happiness: Extended Evidence Against Satiation, което е публикувано самостоятелно и не е рецензирано.
В работата си Килингсуърт сравнява данни от три групи изследвани, общо 33 269 души:
хора с ниски доходи;
хора със среден доход;
изключително богати хора.
Данните показват, че разликата в щастието между богатите и участниците със средни доходи е по-голяма, отколкото между участниците със средни и ниски доходи.
В доклад на Pew Research от 2024 г., озаглавен Състоянието на американската средна класа, американците със средни доходи се определят като тези, които „живеят в домакинства с годишен доход, който е с две трети по-голям от националния среден доход на домакинство“, който е около $74 580, според преброяването в САЩ.
„Разликата в удовлетвореността от живота между много богатите и тези с доходи от $70-80 000 [на година] е почти три пъти по-голяма от разликата между тези с $70-80 000 [на година] и средната стойност групите с най-ниски доходи,” е изводът от проучването на Килингсуърт.
Неговото проучване също установява, че богатите хора са „ статистически значително по-щастливи от хората, печелещи над 500 000 долара всяка година“.
Килингсуърт казва пред Guardian, че е изненадан от това колко голяма е общата разлика в щастието между хората, които са богати, и тези с ниски доходи.
„Парите са само едно от многото неща, които имат значение за щастието, и малка разлика в доходите обикновено се свързва с доста малки разлики в щастието“, казва Килингсуърт. „Но ако разликите в доходите/богатството са много големи, разликите в щастието също могат да бъдат.“
Тези констатации са в противоречие с широко разпространено проучване от 2010 г., което установява, че щастието нараства с доходите, но се задържа на около 75 000 долара.
Защо богатите хора могат да бъдат по-щастливи? Отговорът може да изглежда очевиден, но Килингсуърт е на мнение, че е „по-фундаментален и психологически по-дълбок от простото купуване на вещи“. Според неговите изводи: „По-голямото чувство за контрол над живота може да обясни около 75% от връзката между парите и щастието. Така че мисля, че голяма част от случващото се е, че когато хората имат повече пари, те имат повече контрол върху живота си. Повече свобода да живеят живота, който искат да живеят.“
Килингсуърт споделя, че интересът му към изучаването на щастието произтича от желанието да разбере как да направи живота си по-добър. „По ирония на съдбата, част от причината да се интересувам толкова от щастието е, че сами по себе си парите – които вече сме доста мотивирани да преследваме – са само една малка част от общото уравнение за щастие. Така че част от причината да изучавам щастието е да разширим хоризонтите си отвъд неща като парите.” И добавя: „Какво бихме направили различно, ако приемахме щастието сериозно? Като индивиди, семейства, организации и общества? Това е дългосрочен въпрос, а не такъв, на който веднага ще имаме перфектни отговори.“
Статия в Guardian