Четенето на добра история не е просто забавно. То може да бъде силно, дълбоко, дори променящо живота преживяване. Ставаме емоционално привързани към героите, откриваме прозрения от собствения си човешки опит и често завършваме с „книжен махмурлук“, не можем да излезем от фикцията.
Няма точна формула, която да приложите, когато обмисляте как да напишете история, но участието в група за творческо писане, в семинар по темата, лекция или четене на съвети според канона, винаги са полезни.
Основи на добрата история
Всяка велика история се разполага върху “темелите” или градивните елементи, които създават нейната основа. Сюжетът, героите и обстановката работят заедно, за да вдъхнат живот на вашата история.
Предварително трябва да имате ясна идея, която да кристализира във фабулата, представляваща фактическата страна на разказа – онези събития, случки и действия, които обуславят причинно-следствените връзки и хронологията. Вашият текст може да следва сюжета нелинейно, но това е въпрос на стил и творческо въплъщаване.
Развитието на героите е от решаващо значение, за да са въвлечени читателите ви.
Описанието на обстановката помага на читателя да си представи къде, какво и защо се случва.
Най-общо казано, съдържанието (или сюжетът) на вашата история трябва да включва елементи като конфликт, напрегнато очакване – така наречения “съспенс” и може би полемичност, тоест разглеждане от поне две гледни точки. Когато имате плътни герои, живо описана обстановка и солидна сюжетна линия, имате основата за страхотна история.
1. Техники за разказване на истории
Що се отнася до техниките за разказване на истории, загатването на възможностите и ретроспекциите, описани в подходящи моменти са някои от елементите, които приковават вниманието и превръщат историята в цялостно преживяване.
Загатването включва фино подсказване на това, което предстои в историята, създавайки очакване в читателя. Понякога авторите правят предсказанието доста очевидно, нарочно; докато друг път читателят преживява пълен кръг, без да е предвидил накъде го водят. Символи, картини или диалог могат да служат като елементи на загатване на развръзката.
Ретроспекциите, от друга страна, показват на читателите минала ситуация в историята, която ще даде представа за конкретен герой или сюжетна точка. Може би героят си спомня нещо от миналото си, което уплътнява характера му или героят има мечта, за която разбираме от описание на минал момент, задвижващ разказа.
2. Увлекателни, запомнящи се герои
Добрата история обикновено се основава на живи, сложни и запомнящи се герои и те непременно притежават характерни черти, харесвани от читателите. Фокусирането върху развитието на героя е сигурен начин да завладеете вниманието на четящия. Добре обмислената взаимовръзка между героите — трансформацията им преминава през вашата история — придава многопластовост на характерите. Образите на протагонисти и антагонисти трябва да притежават различна степен на човечност (дори и да не са хора!). Те трябва да имат силни, слаби страни, недостатъци и странности. Освен това вашият главен герой (и второстепенните също) трябва да преминава през преходен период, конфликтът трябва да предизвиква реакциите му.
Ако вашите характерни образи започнат да приличат на любимите ви герои в истории, които сте чели, и притежават някои от любимите аспекти на техните личности, не се отказвайте. Писателите са хора, а хората подражават, имитират, наподобяват. Това няма нищо общо с плагиатството. Защото думите са вълшебните инструменти в ръцете на пишещия. Всеки човек има различен подход към думите и подредбата им в изречения. Начинът по който ще опишете вашата история е само ваш и вашите читатели са точно затова ваши фенове. А вашите думи ще обрисуват образите, които ще населяват вашия въображаем свят.
3. Развитие на сюжета
Наличието на добре развит сюжет включва последователна основна линия на фабулата. От началото до края тя е във вашата представа, ако не я напускате, независимо от стилните ви похвати, читателят ще чувства, че сюжетът винаги се връща към основната линия.
Разбира се, може да има обрати навсякъде, но наличието на един всеобхватен, централен проблем, върху чието разрешаване работи историята, помага на читателите да бъдат ангажирани и сами да съчиняват сюжета. От вас зависи какво ще е темпото на разгъване на историята, дали има смисъл да се ускорява, когато има действие и неотложност, или да се забавя, когато е необходимо да се фокусирате върху психиката на героите си. Трябва да намерите своето темпо, за да станете разпознаваем с личен стил и подход.
4. Кулминация и развръзка
Кулминацията на вашата история е моментът, в който цялото напрежение и съспенс трябва да сублимират. Обикновено служи като повратна точка на историята, където главният герой се сблъсква с конфликта и трябва да намери разрешението.
Развръзката успокоява вашия читател. Погледнато през призмата на структурата на историята, тук е отговорено на много от въпросите, повдигнати в книгата, напрежението е намаляло и сега може да отпуснете въображението си за изненадващ край, или отворен край, или епилог.
5. Диалог
Точно както при пиеса, можете да разкажете цялата история чрез диалог между героите — ако диалогът е създаден, за да развие сюжета, а не самоцелно. Овладяването на диалога при писане на история помага за придвижването на разказа напред, създава по-цветни и интересни герои и предизвиква повече емоция у вашия читател. Добрият диалог е отличен начин да „покажете“, а не да „разкажете“ действието и конфликтите във вашата история. Но трябва да решите дали показването или описването е това, което ви се удава.
6. Редактирайте и коригирайте (и редактирайте…)
Можете да имате най-великите сюжетни обрати, най-напрегнатото действие и невероятно добре обрисувани герои, но правописните грешки, несъответствията и явните граматически грешки ще извадят читателя ви от повествованието и ще породят недоверие. Направете услуга на себе си и на читателя си и работете с професионален редактор, за да сте сигурни, че всички грешки са отстранени, преди книгата ви да се появи по рафтовете.
Да напишеш добра история е истинско изкуство. Талантът съчетава въображение, креативност и ясна структура, преплита всичко заедно, за да създаде изживяване, за което вашите читатели ще мислят дълго, след като са прочели последната страница. Ще получат „книжен махмурлук“. Талантът не може да се замени, не може да се замести от Изкуствен интелект. Всеки истински разказвач е уникален.