ОНЛАЙН СПИСАНИЕ ISSN 2815-5432

Spread the love

В работата си като учител винаги съм се стремила да запаля учениците да обичат математиката, да усетят нейната магия, да се научат да приемат задачите (и не само математическите) не като ангажимент, а като предизвикателство, което трябва да преодоляват.

А да предизвикваш с математика днешните деца, които с лекота боравят в дигиталния свят и получават емоциите си в големи дози с телефони, конзоли и видеа в социалните мрежи е само по себе си предизвикателство.

И преди и сега децата винаги са обичали приключенията. От виртуалните са преситени. Днес имат особена нужда от реални приключения. Опитвам се да им ги създам. През годините съм организирала състезания „За тортата на госпожата“, „Escape room“ в кабинета по Математика и в библиотеката. Често включвам игри в часовете, създаваме приказки, поставям проектни задачи. Искам учениците да видят науката извън учебника, искам да се убедят сами в това, което им повтарям постоянно – „Математиката е навсякъде около нас“.  Дори в литературата. Повечето хора мислят, че математиката е свързана основно с природните науки. Безспорно това е така, но тя не е само точна наука. Математиката е мисъл. Тя е „пътят на мисълта“.

Преди много години започнах да вплитам задачи в сюжети от известни автори.  За петокласниците използвах приказки. Първо ги правих като електронни книжки, като презентации, след това ги разпечатвах на принтер, изрязвах и лепих докато стигнах да издателство „Балтика“ гр. Бургас.

Книжката „Котаракът в чизми“ е фокусирана върху задачи от дял Делимост и дял Обикновени дроби. В сюжета на една от най-известните приказки на Шарл Перо са вплетени задачи както за пресмятане, така и за съобразителност. В книжката има 17 задачи по сюжетната линия на приказката- задачи за намиране на НОК, НОД, за действия с обикновени дроби и смесени числа, намиране на приблизителни стойности, за намиране на лица и преминаване в различни мерни единици. Освен това има и задачи представени като инструкции в легендите за оцветяване на илюстрациите. Книжката може да се използва както по време на усвояването на учебно съдържание, така и  в края на дял обикновени дроби като проектна задача. Тя е интересно четиво и за всички любители на математиката и на приказките, на всички любители на предизвикателствата. За учениците книжката е интересна, защото в нея виждат математиката извън учебника, но тя има и друга функция: развива по елегантен начин умението „четене с разбиране“ , защото за да се попълнят липсващите места в приказката учениците трябва да вникнат в съдържанието на текста, сами да си формулират въпросите, които ще ги доведат до правилно попълване на отговорите в празните места.

„Приказната математика“ е вълнуващо и предизвикателно четиво за малки и големи! Потопете се в него!

Ганка Радева

Ганка Маринчева Радева – учител по Математика и Информатика

Работи в СУ „Христо Ботев“ – гр. Карнобат от 2005 година като учител по Информатика и Информационни технологии, от 2015 година е учител по математика. От 2019 – 2020 уч. година е председател на обединението по Математика и информатика, а от 2022 – 2023 главен учител в училището. Създава професионално училищни общности, демонстрира добри практики както на колегите от своето училище, така и извън него. Носител на наградата на гр. Карнобат два пъти 2009 и 2021 в категория „Новатор“ както и носител на наградата „Нестандартен учител“ за 2022 година на БУ „Проф. Асен Златаров“

Вашият коментар