ОНЛАЙН СПИСАНИЕ ISSN 2815-5432

Spread the love

Не познавам човека Ненчо Русев, никога не сме се срещали, макар че обитаваме една и съща територия. Като лаик не би следвало точно аз да ви представям художника Ненчо Русев, но реших, че за нашето списание, което има за цел да привлече подрастващите и да им заостри вниманието към изкуството, с акцент на българското, не е лошо да напиша тези редове, като предварително се извинявам на професионалистите.

Обичам да разглеждам в Интернет, особено в платформата https://www.pinterest.com картини на художници от цял свят. Потапянето в насладата да виждаш пейзаж, създаден от човешки ръце, приличащ много на ландшафтите, които са ти до болка познати, но все пак нещо различно, нещо пресъздадено в цветове и форми, които са собствен вътрешен мир, уникален и единствен на земята, носи чувството за безкрайност на красотата. Милиони хора творят. Един от милионите художници на земята е признатият художник и скулптор Ненчо Русев.

Аз от време на време гледам картините му в галерия или в мрежата и се чувствам прекрасно. Вкъщи имам платна от други бургаски художници, негова творба нямам.

Моето детство мина в Карнобат. Точно тук е основанието да го представя. Защото голяма част от пейзажите му са тези, които съм виждала в своето детство, но в момента, в който ги припозная, нещо започва да ме провокира, питам се какво е особеното и установявам, че това са цветовете. Тази хармония на цветовете понякога ме грабва, друг път се шокирам, а най-често не мога да обясня какво толкова различно от другите художници намирам в неговите платна.

Не гледам на света по начина, по който Ненчо Русев го вижда. Била съм на празненства в Странджа, най-често в Граматиково, когато играят нестинарките в огъня. Никога не съм ги чувствала и не съм си представяла, че може да са митологични същества, такива, каквито ги е сътворил майсторът на четката Русев.

Всеки талант е искра Божия. Обикновено хората оценяват изкуството според собствените си вкусове и култура. Поне така си мислят, следвайки разума си. Всъщност това е вярно за огромна част от произведенията на изкуството и културата. Но има и такива художници като Ненчо Русев, които въздействат на много по-дълбоко, подсъзнателно ниво и провокират нашия естетизъм, нашето търсене на красота и възвисяване, нашата човешка индивидуалност.

ИЗЛОЖБА ГОДИШНИ ВРЕМЕНА

ИНТЕРВЮ С НЕНЧО РУСЕВ

1.Моят девиз  

– Нямам

2.Кога беше първата Ви изложба?

В шести клас. Учих в у- ще “Христо Ботев”– нарисувах “Обесването на Васил Левски”, а учител по рисуване ми беше Иван Христов, скъп на похвали. Няколко години картината беше на стената в коридора на училището. Следващата в гимназията с учител Петър Стефанов – добър художник и вдъхновител, По-късно в Учителския институт гр. Бургас  с преподавател Жоро Баев.

3.Кой Ви насърчи за художествената академия? Имате ли вдъхновител?

От прадедите 1%, всичко останало от БОГ и мен. От малък събирам информация в главата си, постепенно с времето, с годините отпада маловажното и идва време когато трябва да излезе…” да се роди” най-хубавото, а това се получава и от добрите условия.

4. Как си подбираш темите?

Подсъзнателно – те  сами ме намират. Или са пред очите ми.    

5. Любим цвят

– всички. Когато се появи картината в съзнанието, тя си идва с цветовете.  Всеки  цвят си има своята мисия.

6. Любимо цвете

– всичко, което цъфти.

7. Любима птица

– всичко, което лети.

8. Любим композитор

– Вивалди, Равел, Рахманинов,  Моцарт, Бах, Лист, Пендеревски, Черльонис и много други.

 9. От кои художници се учиш

– от всички, даже и от лошите ( смее се )

10. Пресъздаваш историята в твоите пластики – любима историческа личност?

– Христо Ботев,  Васил Левски,  Стамболов и всички останали.

11. Какво бихме видяли на една твоя картина носеща името България?

 – Изкуството трябва да е емоционално и това определя асоциацията в дадена картина.    

12. Търпиш ли критика?

– Не, сам съм си критик.

13. В продължение на колко време подготвяш една изложба?

– 5 години.

14. Ти си не само художник, но и скулптор – кой ти помага при сглобяването?

– Никой, сам, разчитам на себе си.

15. Правиш ли предварително скици?

– Да до 50 см. Малката пластика да стане голяма.

16. Държиш ли на одобрението на хората?

– Не

17.  ….Грешки, към…които проявяваш най- голяма толерантност

– Няма такива. Щом са грешки подминаваш ги.

18. Как протича един твой ден?

– Различно. Има дни, в които само рисувам, има дни…посветени на приятелите и семейството.

19. Ти учиш в Литва дървопластика и черно-бяла графика. Какво мислиш по въпроса за демонтажа на паметника на съветските освободители?

– За мен, това е върхът на политическото решение.  Тези хора нямат понятие как се моделира и сглобява подобна уникалност на изкуството.

20. Имаш ли сред внуците наследник на четката и длетото?

– Да имам, големият ми внук Божидар  Русев завърши в Англия изобразително изкуство и музика.

21. Какво качество трябва да притежава една жена, за да съхрани толкова години брака ви?

– “Нищо човешко не ни е чуждо”. Най- вече търпимост и компромиси, особено когато съм в творчески процес.

22. С какви цветове би нарисувал вечната любов?

– С черно – бели.

23. Какво си пожела на 80- годишния юбилей?

– На такава възраст, най- вече Здраве. Ще съм много Щастлив,  ако видя сбъдналите мечти на внуците си.

24. Знам, че пишеш стихове. Нека да завършим с цитат от твое любимо стихотворение.

– Да, имам 30 стихотворения.

“Добро утро мой малък град.

Ти още спиш окъпан в утринна роса.

Добро утро моя стара махала.

Завръщам се отново у дома.

Ненчо Русев е роден през 1943г. в с. Барган, Бургаско. От 1953 г. живее в Карнобат. Завършил е учителския институт в Бургас. Учи и в аранжорския институт в София. През 1971 година завършва Национална художествена академия – София, специалност Скулптура. През 1972г. специализира фотография, дървопластика и графика във Вилнюс (Литва). От 1974г. е приет за член на СБХ.

ОБЩИ И НАЦИОНАЛНИ ИЗЛОЖБИ:

Участва във всички общи изложби на бургаските художници от 1971г. насам. Има множество самостоятелни изложби в страната и чужбина. Симпозиуми: в Кремница, Словакия(1989); Равена и Ливорно Италия(1997 и 2001); Анкара и Одрин Турция(2000 и 2001) и други. Има редовни участия в национални и международни биеналета: „Приятели на морето“ в Бургас, в Равена – Италия, в Кападокия – Турция и много други.

НАГРАДИ:

Ненчо Русев изразява самоличността си в различни области на изобразителното изкуство – живопис, пластика, монументална скулптура, керамика, графика, акварел, фотография.
Носител е на множество награди, една от тях е от „Първи международен симпозиум по скулптура в камък“ – Бургас, 1975 г., и наградата на творческия фонд на СБХ в годишната изложба „Скулптура“ – София, 1995 г. През 2008 г. получава наградата „Художник на годината на гр. Бургас“.

Учредител е на наградата “За самарянство”, която се връчва всяка година. Куратор е на ежегодния живописен пленер в гр.Плевен и пленера на „Топаз мел“ в Карнобат.

Автор е на много монументални и малки пластики изпълнени в бронз, камък и дърво, а също така плакети и медали. Изработените от него релефи се връчват като награди: „Нестинарка“ – на Международния фолклорен фестивал в Бургас; „Златен Пегас“ и „Пегас“ от името на писателското дружество; „Свети Никола“ – символът на Бургас.

По повод своята 80-годишнина художникът и скулптор Ненчо Русев откри ретроспективна изложба в Дружеството на бургаските художници.

Цитати от художника: “За живописта мога да кажа, че е правена на талази, с много големи промеждутъци – някой път с години, а друг път с месеци. Това са различни мои търсения”, “Ако едно произведение няма нужната енергия, то бързо угасва”,

„Най-хубавият сезон е есента… за един художник, който е почти поет, какъвто съм аз, есента е най-благоприятна за работа. Есента е най-цветна, най-сложна и най-важното, този сезон е сякаш най-продължителен и устойчив като състояние от всички сезони. Лятото минава като миг, а есента тук може да продължи и до Нова година“.

Вашият коментар